
Pierwsze monety
Pojawiły się w VII w. p.n.e. na terenach obecnej Turcji. Były wykonane ze stopu złota ze srebrem, miały owalny i nieregularny kształt.
Prawo Kopernika-Greshama
Początkowo wartość monety wynikała z wartości metali szlachetnych, z których moneta została wykonana. Rodziła się pokusa zmniejszania wagi lub użycia gorszych stopów metali szlachetnych. To prowadziło do coraz większej ilości monet gorszych w obiegu i zatrzymywaniu w skarbcach tych lepszych.
Waluty/monety fiducjarne
Fides to po łacinie wiara, czyli zaufanie do emitenta pieniądza (np. monety miedzianej), że wypuszczone przez niego pieniądze są autentyczne i mają deklarowaną wartość. Niestety waluty fiducjarne są narzędziem polityki Państw i mają z założenia charakter inflacyjny. Ich średni okres życia to tylko 35 lat…
Standard złota
Ten system monetarny z przełomu XIX i XX wieku (w USA do 1971 r.) charakteryzował się stałym odniesieniem wartości jednostki monetarnej do określonej ilości złota (parytet). Gwarantował niewielkie wahania cen i stabilność handlu wewnętrznego i zagranicznego. Wśród negatywów tego systemu wymienia się wymuszony automatyzm w wyrównywaniu bilansów w handlu międzynarodowym, co w krajach z ujemnym bilansem mogło prowadzić do spowolnienia gospodarczego.
Nowoczesne monety bulionowe
W 1967 r. historia zatoczyła koło. Wtedy pojawiła się pierwsza nowoczesna moneta bulionowa – złoty Krugerrand 1 uncja, która nie posiadała nominału, a jej wartość odnosiła się do bieżącej ceny giełdowej złota. Monety bulionowe 1oz stały się najpopularniejszą złotą walutą dla Klientów indywidualnych, którzy wolą posiadać złoto fizyczne oraz którym zależy na gwarancji autentyczności i rozpoznawalności produktów.
Napisz komentarz